CUBANA MARLIES MEJÍAS: NEW SECOND IN NORT STAR GRAND PRIX

Havana. The Cuban, Marlies Mejías (Weber Shimano), arrived on Friday second to the goal when the third stage of the Nort Star Grand Prix of Minnesota, the United States, which allowed him to climb to the third place of the individual overall classification.

The 102.9-kilometer route was won by American Ruth Winder, with a time of 2 hours, 53 minutes and 42 hundredths.

The overall individual is led by Northern Emma White, who has 5 and 11 seconds ahead of compatriot Ruth Winder and second-placed Marlies Mejías in that order. (Redaction Newsletter / www.cyclingnews.com)

TEN FIRST STAGE 3 (102.9 KM).

1. Ruth Winder (UnitedHealthcare Pro Cycling) 02:53:42    
2. Marlies Mejias Garcia (Weber Shimano Ladies Power)         
3. Emma White (Rally Cycling)         
4. Kendall Ryan (Team TIBCO-Silicon Valley Bank)         
5. Brianna Walle (Team TIBCO-Silicon Valley Bank) +0:00:02    
6. Irena Ossola (North Memorial Healthcare) +0:00:04    
7. Ashlee Ankudinoff (North Memorial Healthcare) +0:00:05    
8. Ellen Noble (Colavita/Bianchi USA)         
9. Rushlee Buchanan (UnitedHealthcare Pro Cycling) +0:00:06    
10. Catherine Ouellette (The Cyclery - 4iiii)

TEN FIRST INDIVIDUAL GENERAL CLASSIFICATION.

1. Emma White (Rally Cycling) 04:00:55    
2. Ruth Winder (UnitedHealthcare Pro Cycling) +0:00:05    
3. Marlies MejiasGarcia (Weber Shimano Ladies Power) +0:00:11    
4. Brianna Walle (Team TIBCO-Silicon Valley Bank)         
5. Rushlee Buchanan (UnitedHealthcare Pro Cycling) +0:00:12    
6. Tayler Wiles (UnitedHealthcare Pro Cycling) +0:00:14    
7. Whitney Allison (Colavita/Bianchi USA) +0:00:36    
8. Allison Beveridge (Rally Cycling) +0:00:44    
9. Kirsti Lay (Rally Cycling) +0:00:45    
10. Stephanie Roorda (The Cyclery - 4iiii) +0:00:51

Brad Huff wins among men

Team member Rally Cycling, Brad Huff, prevailed in the third segment of 146 kilometers for men with time of 3 hours, 19 minutes and 41 seconds.

The individual classification is led by teammate Brandon McNulty.

FIRST TEN STAGE 3 (146 KM).

1. Brad Huff (Rally Cycling) 03:19:41    
2. Tyler Magner (Holowesko | Citadel Racing Team)         
3. Jose Alfredo Rodriguez Victori (Elevate-KHS Pro Cycling) +0:00:01    
4. John Murphy (Holowesko | Citadel Racing Team)         
5. Dylan Sunderland (NSW Institute of Sport)         
6. Colin Joyce (Rally Cycling)         
7. Joshua Taylor (NSW Institute of Sport)         
8. Orlando Garibay (Cylance Cycling) +0:00:02    
9. Corey Davis (Palmetto State Medical Elite Cy)         
10. Conner Sallee (ELBOWZ Racing)

TEN FIRST INDIVIDUAL GENERAL CLASSIFICATION.

1. Brandon McNulty (Rally Cycling) 04:52:19    
2. Tyler Magner (Holowesko | Citadel Racing Team p/b Hincapie Racing) +0:00:06    
3. Colin Joyce (Rally Cycling)         
4. Evan Huffman (Rally Cycling)    0:00:07    
5. Bryan Gomez (Gateway Harley-Davidson Trek U25 Development) +0:00:11    
6. MacKenzie Brennan (Holowesko | Citadel Racing Team p/b Hincapie Racing)         
7. Charles (Brad) Huff (Rally Cycling) +0:00:16    
8. John Murphy (Holowesko | Citadel Racing Team p/b Hincapie Racing) +0:00:18    
9. Innokenty Zavyalov (Elevate-KHS Pro Cycling)    +0:00:20    
10. Cory Lockwood (Elevate-KHS Pro Cycling) +0:00:23